Včelařství Jirka
Naše včelaření

Víte, že: včely ve svém těle umí odfiltrovávat z přineseného nektaru či medovice cizorodé látky, jako jsou těžké kovy apod.? Tyto látky pak ukládají do svého jedu v žihadle. Díky tomu je čerstvý med od včelaře skutečně dobrým přírodním produktem.Vize přirozenosti

V našem včelaření jsme se rozhodli dodržovat několik zásad, které vedou směrem přirozeného chovu včel a zaručují tím ten nejlepší výsledek, totiž opravdu kvalitní dobrý med a zároveň přežití zdravých silných včelstev.


Vize přirozenosti

Rámky ze dřeva a z vosku

Dřevo je u nás základem, ze kterého jsou vyrobeny úly a hlavně rámky, které přichází do přímého styku s medem. Dřevo bylo při první výrobě nové a voňavé, nikoliv odpadní.

Mezistěny pro stavbu nových plástů používáme výhradně z včelího vosku. Nereagovali jsme na nové nabídky různých výrobců, kteří zavádějí do praxe celoplastové rámky a dokonce i samotné mezistěny. Myslíme si, že dřevo je pro včely přirozené. Ony si ho zevnitř úlu pěkně „naimpregnují“ propolisem a je jim dobře. Právě tak vosk získáváme vlastní likvidací starých plástů a pak jej vyměníme za nově vylisované mezistěny. Náš med je tedy prvotně uchováván ve dřevě a skutečném vosku.

Taktéž nařízené nejnutnější zákroky proti chorobám a škůdcům provádíme jen v nezbytně nutné míře a schválenými nebo přírodními prostředky. Neděláme nic, co by ohrozilo přírodní kvalitu medu.


Rámky ze dřeva a z vosku

Zimní zásoby

Jestliže včelám odebereme med, musíme jim jej před zimou nahradit jiným typem zásob. Proto se včely v létě musí nakrmit. My to stále děláme roztokem normálního bílého cukru určeného pro běžnou kuchyňskou spotřebu. Nepřešli jsme na nová invertní krmiva určená speciálně pro včely, často založená na pšeničném nebo kukuřičném škrobu. O nichž výrobci tvrdí, že při krmení šetří čas a prý i peníze.

S takovými krmivy se však musí umět pracovat, aby se jejich zbytky v úlu na jaře nedostaly do nového medu. Zrovna tak i s cukernými zásobami. Musí se na jaře přehodit včelám dolů. Přesto, pokud by se tam dostala trocha normálního cukru, je to přirozená součást medu. Rozmíchávání cukru dá hodně velkou práci a krmení trvá několik týdnů, ale cukr je pro včely přirozenou potravou a není to cizí látka ani v medu. A ten je dobrý.


Zimní zásoby

Nedrancovat včely

Ano, naše včely chováme pro med. A ten med máme pro naše zákazníky, kteří nám jej zaplatí. To není nic špatného. Chceme vysoké výnosy medu, ale zároveň nechceme drancovat včely. Proto jsme se od kamaráda Miroslava Sedláčka z Bučovic naučili metodu medníku včel a medníku včelaře. Jinými slovy, před vypuknutím snůšky rozšíříme včelstva o nové nástavky, do nichž nám přinesou med. Kolik ho ten rok bude, tolik ho bude. Ty nástavky pak vytáčíme jen do té doby, dokud nenarazíme na plodové plásty, kde už včely mají hnízdo. Med z takového nástavku a níže už včelám nebereme, ten je jejich. Včely musí mít neustále v dosahu svůj med, aby se cítily bezpečně. A v polovině července, kdy už nic nekvete, ukončujeme sezónu a ihned začínáme krmit. Včely musí být v bezpečí.

Taktéž každoročně nakupujeme nové matky a oddělky od uznaných chovatelů, abychom udržovali naši včelí populaci zdravou a vitální, čímž také přispíváme k udržování zdravých populací v našem okolí a tak se i my podílíme na zajištění opylení přírody.


Nedrancovat včely

Jde nám o včely a jde nám o skvělý med, jehož vysokou kvalitu očekáváte Vy, naši zákazníci. Můžete se na nás spolehnout. Náš med je dobrý!

Eva a Václav Jirkovi, Včelařství Jirka